Saame tuttavaks: Tiina Õunmaa

 

EKVÜ tööd juhib 15 liikmeline eestseisus, keda valitakse 3-ks aastaks tegutsema. Viimased valimised toimusid tänavu aprillis, seega paras aeg nende aktiivsete ja tublide liikmetega lähemalt tuttavaks saada. Seekord on luubi all ja vastab küsimustele Tiina Õunmaa.

Tiina, kust sa pärit oled?

Pärit olen Tallinnast, kus olen sündinud, kasvanud ja ka koolis käinud. 

Kirjelda palun oma professionaalset tausta, mida Sa õppinud oled?

Olen lõpetanud Tallinna Tehnikaülikooli 2012. aastal, kus õppisin ehitusteaduskonnas keskkonnatehnoloogia õppesuunal, spetsialiseerudes veetehnikale. 2019. aastal täiendasin oma teadmisi sisekliima valdkonnas, omandades vajalikud oskused ja nüüdseks olen omandanud mõlemad erialased kutsed.

Töökogemust olen omandanud alates 2011. aastast, alustades noorema insenerina. Tänu pidevale enesearengule ja töökogemusele olen nüüdseks jõudnud Mapri Ehituse eritööde osakonda, kus juhin ja korraldan osakonna tegevusi. 

Lisaks olen end pidevalt täiendanud erinevatel koolitustel ja seminaridel. Põnevamatest kogemustest väärivad mainimist EBS-i projektijuhtimise koolitus ja Äripäeva suhtluspsühholoogia koolitus, mis on andnud mulle olulised tööriistad juhtimis- ja suhtlemisoskuste arendamiseks.

Kuidas sellise eriala valikuni jõudsid?

Juba keskkoolis paelusid mind rohkem matemaatika ja reaalteadused, mistõttu teadsin, et minu tulevik saab olema seotud täppisteadustega. Ülikooli valikul oli üks võimalus minna õppima Lennuakadeemiasse piloodiks, mis tundus põnev ja väljakutsuv. Samuti huvitas mind väga keskkonnakaitse ja sellega seotud tulevikuprobleemid, kuna tahtsin panustada maailma paremaks muutmisse.

Lõpuks viis teekond mind Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskonda, kus spetsialiseerusin keskkonnatehnoloogiale ja veetehnikale. See valik on olnud minu jaoks väga õige – olen rahul oma otsusega ja ei kahetse valitud karjääriteed.

Kus ja kellena sa töötad?

Nagu ka juba eelnevalt kirjutasin, siis töötan Mapri Ehituses eritööde osakonna juhina. Töö, mis ei ole kunagi üksluine ega igav. 

Milleks pead vajalikuks erinevaid ühinguid ning sealhulgas ka EKVÜ-d?

Pean erinevaid ühinguid ja organisatsioone, sealhulgas ka Eesti Kütte- ja Ventilatsiooniinseneride Ühingut, väga oluliseks, kuna need loovad raamistiku ja platvormi, kus saame keskenduda valdkonna olulistele teemadele ning edendada ühiseid väärtusi. Olen isiksuselt suure pildi inimene, mis tähendab, et näen laiemat pilti nii ehituse, keskkonnakorralduse kui ka keskkonnahoiu edendamisel. Just EKVÜ võimaldab erinevatel mõtetel ja ideedel kohtuda, luues sünergiat ja võimaldades mõtteid filtreerida ning parimad lahendused välja töötada.

Näen, et EKVÜ ühendab ala spetsialiste, võimaldab mõttevahetust ja loob võimalusi edasiminekuks, mida üksikisikud üksi ei suudaks saavutada. Lootus on, et ühing aitab kaasa valdkonna üldisele progressile, olles häälekandjaks laiemale ühiskonnale ja poliitikakujundajatele. 

Mis on Sinu missioon EKVÜ eestseisuse liikmena?

Minu missioon EKVÜ eestseisuse liikmena on olla avatud ja julge küsija, esindades kõiki liikmeid, isegi neid, kes võivad tunda piinlikkust teatud küsimuste esitamisel. Usun, et küsimuste küsimine on edasiviiv jõud – see avab uusi perspektiive ja aitab leida lahendusi, mida me võib-olla muidu ei kaaluks. 

Mida soovitaksid noortele, kooliteed käivatele tulevastele inseneridele?

Noortele, kooliteed käivatele tulevastele inseneridele soovitaksin olla alati uudishimulik ja säilitada huvi kõige ümbritseva vastu. Ärge kartke suuri mõtteid ega uusi ideid – inseneri töö ongi sageli seotud sellega, et mõelda raamidest väljapoole ja leida innovatiivseid lahendusi. Küsige alati "miks?" ja "kuidas?" ning ärge leppige sellega, et midagi tehakse lihtsalt sellepärast, et see on alati nii olnud. 

Millised on hetkel Sinu arvates meie erialade suurimad kitsaskohad?

Hetkel pean meie erialade suurimaks kitsaskohaks kaht mõtteviisi, mis takistavad arengut. Esimene on suhtumine „mis mina siin ikka“, kus inimesed tunnevad, et neil pole piisavalt mõju või teadmisi, et midagi muuta. See alahindab igaühe potentsiaali ja loob keskkonna, kus väärt ideed jäävad välja ütlemata. Teine kitsaskoht on „ma ei pea kellegagi midagi arutama, ma ise tean kõige paremini“. Selline lähenemine välistab koostöö ja takistab ühiste lahenduste leidmist, mis on aga inseneeria valdkonnas ja keskkonnatehnoloogias ülioluline.

Millega tegeled tööst vabal ajal, kuidas end laed?

Tööst vabal ajal hoian end aktiivsena ja tegelen liikumisega, mis on mulle väga oluline. Viimasel ajal olen avastanud lainelauaga surfamise, mis pakub mulle vabaduse ja adrenaliini segu. Talvel naudin lumelauatamist mägedes, mis annab võimaluse nii füüsiliseks väljakutseks kui ka looduskaunitest vaadetest osa saamiseks. Lisaks meeldib mulle suviti  seljakotiga matkates avastada uusi ja looduskauneid kohti, mis pakuvad rahu ja vaheldust igapäeva tööle. Liikumine ja looduses viibimine aitavad mul end laadida ja värskelt mõelda.